90 років від дня народження режисера Клода Шаброля

Французький кінорежисер, сценарист, актор Клод Шаброль вважається одним з засновників і найбільш яскравих представників «нової хвилі» у французькому кіно.

Народився 24 червня 1930 року в передмісті Парижа. З 12 років, як говорив сам Шаброль, в нього вселився «демон кіно» – весь вільний час він проводив у сараї, де крутили кінофільми. Крім того, юний Клод захоплювався читанням детективів.

Починав як кінокритик в середині 1950-х років разом з Трюффо, Годаром, Ромером, Ріветтом, які в майбутньому склали кістяк «нової хвилі». Перший фільм «Красунчик Серж» зняв в 1958 році. Кінокартина відразу була тепло прийнята глядачами і критиками. Фільм «Кузени», випущений вже в наступному році, отримав головний приз Берлінського кінофестивалю.
За любов до похмурими детективним сюжетам його називали «французьким Хичкоком». Трилери стали його фірмовим жанром. Найкраще Клоду Шабролю вдавалися екранізації детективним романів і фільми, засновані на справжніх історіях злочинів.
Сам режисер говорив, що кожен його фільм – це спроба краще зрозуміти людську природу. За своє творче життя він зняв понад 60 фільмів – як мінімум по одному щороку. У нього знімалися практично всі зірки французького кіно того періоду: Стефан Одран, Філіп Нуаре, Ізабель Юппер, Мішель Серро, Ромі Шнайдер, Жан-Поль Бельмондо, Жан Паур, Жерар Депардьє, Марі Треньтіньян і багато інших. Найвідоміші фільми Клода Шаброля «М’ясник» (1969 р), «Нехай звір помре» (1969 р), «Високі підбори» (1972 р), «Віолетта Нозьєр» (1978 г.), «Привиди капелюшника» ( 1982 г.), «Курча під оцтом» (1985 г.), «Маски» (1987 р), «Мадам Боварі» (1991 р), «Церемонія злочину» (1995 р) і багато інших.
У 2008 році Клод Шаброль зняв свій останній фільм – детективну драму «Белламі» з Жераром Депардьє у головній ролі. Помер французький кінорежисер 12 вересня 2010 року.